Lava

Ch.Pl.Wet.

Lintanorie LIQUID FIRE

BH, PT3, OB3, R3 – RallyCh, Rally Senior Ch, A0

Zw. PP Obedience 2015 w kl. 2

Wicemistrz Polski Ob. OA 2018 w kl. 3

 

ur. 4.03.2010

 

 

Opis Lavy, który zrobiłam na 8. urodziny: Lava od dawna już jest w pełni dojrzałą, pewną siebie suczką. Stabilna emocjonalnie była od zawsze, to było doskonale widać nawet w miocie. Spokojna, zrównoważona, wpatrzona w człowieka, z bardzo silnym will to please, zawsze patrzy „co ja na to”, jest absolutnie najłatwiejszym w życiu codziennym ze wszystkich psów, jakie miałam. Często lubi chodzić tuż za mną aż się za nią rozglądam. No i oczywiście ma swoje życiowe powołanie, czyli podawanie przedmiotów – myślę, że spełniałaby się jako pies asystujący. Ale chętnie wykona wszystko o co ją poproszę, no, trochę też „policjantuje” na wyrost, np. stara się przygonić Suvi, strofuje ją, mamie Asti już dawno też chodzi po głowie, ale Astusia to naturalnie oddała, bo jej nie zależy. Równocześnie Lava jest bardzo przywiązana do matki a i z Suvi się lubią. Ma chyba tylko jedną wadę, czyli chamskie bawienie się w stylu aussikowym. Lava to taka prawa ręka szefa, która czasem troszkę może za bardzo wczuwa się w rolę, ale jednak jest to ktoś na właściwym miejscu, bo poza tym stylem zabawy i tym strofowaniem (jedno często połączone z drugim) jest bardzo łaskawa, nie jest wredną „aspirantką do stanowiska” lecz łaskawą, zrównoważoną i przyjazną suczką.

Opis młodszej Lavy: Lava, Lavik, Lavutek… córeczka Asti, z jej jedynego miotu. Przy Laviku trudno się nie uśmiechać, ma w sobie tyle radości życia. To takie słoneczko i śmiesznotka. Wyobrażam sobie, że gdyby była dziewczynką, pewnie latałaby nieco umorusana, nie przejmując się rozdartą sukienką i strupami na kolanach. Podbiegałaby nagle do mamy, by sprzedać jej uścisk i całusa i z radością sprezentować zebrane polne kwiatki a potem dalej biec do swoich spraw. No cóż, w swym psim wcieleniu Lava z wielką dumą i radością wręcza nam, jak również gościom, kapcie (moje uwielbia podawać razem, opracowała nawet specjalną technikę ich składania!), jak również wszelkie inne, „upadłe” przedmioty (np. recepturkę) – robi to spontanicznie, nasza rola ograniczyła się do „socjalnego” wzmacniania jej naturalnych zachowań. Jeśli chodzi o całusy, to nie odbiega wiele od „wersji ludzkiej”, poza tym, że są to zwykle całusy prosto w usta z języczkiem. ;)

 

Na co dzień Lava jest bardzo spokojna, spokojniejsza nawet od Asti, pod warunkiem, że nie wychodzi na spacer razem z Asti albo Suvi, bo wtedy to jest istne szaleństwo… ;) Oczywiście ma swoje szalone chwile. Bywa nieśmiała, ale nadrabia to swoim pozytywnym, radosnym usposobieniem. Jest bardzo żarta i – podobnie jak ciotka Choco – kradnie jedzenie (co w pewnym sensie poczytuję za zaletę ;))

 

Z Lavikiem trenowałyśmy przede wszystkim agility, niestety, w wieku dwóch lat, po intensywnym obozie treningowym, ujawniała się u niej dyskopatia. Na szczęście był to jednorazowy epizod i teraz Lava czuje się świetnie, dokazuje jak wcześniej, ale na wszelki wypadek agility odpuściłam.  Lava zdała egzamin PT2 i uzyskała najwyższy tytuł w rally-obedience, czyli R3 i równocześnie Rally Championship. Lavik jest też pierwszym aussikiem w Polsce startującym w klasie 3 obedience! Lava ma w sobie ten błysk i szybkość, którego w obi nieco brakuje Asti. Poza tym była raz na seminarium pasterskim z Maartenem Walterem, jednak ponieważ nie mamy możliwości regularnie trenować pasienia, nie kontynuujemy ćwiczeń.

 

Dane Lavy:

 

Ur. 4.03.2010
Biodra: A/A
Łokcie: 0/0
Oczy: wolne od chorób gen. (ostatnie bad. 27.04.2010)
prcd-PRA: N/M (nosicielka mutacji – z rodowodu)
HSF4: N/N (wolna od mutacji – z rodowodu)
MDR1: +/-
Ogon: naturalnie bezogoniasta
Zgryz cęgowy, uzębienie kompletne (wybity jeden górny I1)
Szkolenie: BH, Obedience kl. 3 (pierwszy aussie w Polsce startujący w kl. 3), Pies Towarzyszący 3. stopnia, Rally-o Championship (R3), Rally Senior Championship, uprawiała agility (A0), Zw. PP Obedience 2015 w kl. 2, Wicemistrz Polski Obedience Owczarków Australijskich 2018 w kl.3

Inne: dyskopatia (jeden epizod w wieku 2 l. po obozie agility, obecnie bezobjawowa)

Wysterylizowana

 

 

Rodowód (ze zdjęciami)

Rodzina

Jak Lava rosła

Wyniki sportowe

Filmiki:

Lava otwiera drzwi ;)

Przeciąganie liny

Trening agility – szczeniaczkowo

więcej na podstronie „Wyniki sportowe”

 

 

20160402_obi118

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Basia Kaczmarczyk

 

 

 

 

« wstecz