Co nowego?

26.05. Byłam z Suvi na szwedzkich testach psychicznych (konkretnie tzw. profil psychiczny psa – MH) organizowanych przez Ochotniczą Straż Pożarną w Gdańsku. Na własne potrzeby Straż organizuje takie testy już od iluś lat, ale po raz pierwszy zorganizowała otwarte. Testami psychicznymi interesuję się od lat, o MH pisałam już do Dog&Sport, ale chciałam obejrzeć je na żywo, jak i zobaczyć, jak wypadnie w nich pies, którego doskonale znam – Suvi. Testy oceniał doświadczony szwedzki sędzia Birger Larsson, wieloletni mentor polskich ratowników z psami. Najpierw było krótkie omówienie a potem testy. Generalnie MH jest przeznaczone dla młodych psów (optymalnie 1-2-letnich; w Finlandii min. 18 mies.), bo ma za zadanie scharakteryzować możliwie „‚surowego” psa, ale oczywiście można mu poddawać psy starsze, tyle że musimy się liczyć z tym,  iż na wyniki rzutują także doświadczenie i dojrzałość psa. Jak mówił Birger, z punktu widzenia przewodnika, testy mają jednak za zadanie przede wszystkim powiedzieć nam, jaki jest nasz pies w tym momencie i jak najlepiej możemy z nim pracować. Szwedzi doskonalą te testy od kilkudziesięciu lat i mają gigantyczną bazę danych. Test MH pozwala scharakteryzować cechy psychiczne psa jako osobnika indywidualnego, w porównaniu do przeciętnego osobnika danej rasy, jak i obrazu idealnego (pożądanego) dla danej rasy. Możemy porównywać też np. potomstwo danego reproduktora. Nie ma tutaj wyniku zdał – nie zdał (jedynie w niektórych przypadkach test może zostać przerwany), mogą być jedynie mniej lub bardziej pożądane wyniki. Testy są standaryzowane, zarówno osoby testujące, jak i oceniające przechodzą staranne szkolenie w tym kierunku. Nie będę tutaj się rozpisywać nad wynikami Suvi, powiem tyle, że pewne rzeczy wyszły tak jak się spodziewałam (np. ogromna pasja szarpania się zabawką :) ), pewne nie do końca (a zaskoczenie może być w obie strony ;) ). Generalnie uważam, że nie wyszły źle. ;) A komentarz sędziego: This is your baby! :D Na stronę Suvi wrzucę później link do jej dokładnych wyników.

 

odWeronikaDzido2

This is your baby! fot. Weronika Dzido

 

Suvi_odWeronikaDzido2

Bezpieczniej jednak za pańcią… fot. Weronika Dzido

 

 

19.05. Dziś trochę inaczej spędzony dzień – psie zawody, ale po raz pierwszy wybrałam się na dogtrekking (trasa MID). Było fajnie! Dziękuję naszej wspaniałej drużynie (foto: Kultum, Rafiki, Suvi & Nina). 
 
Jeśli chodzi o aussiki, to na tym dystansie było ich 3 (Lava niestety lekko skaleczyła opuszkę), a na LONG-u dwójka, więc niezła reprezentacja rasy  (Dominowały liczebnie oczywiście husky).
Jak nic nam nie będzie kolidować, to jeszcze się chętnie wybierzemy na taką imprezę
 

odMagdy

 
 
12-13.05. Startowałyśmy z Suvi w zawodach agility w Warszawie. Były to zawody w randze kwalifikacji do Mistrzostw Świata.
 
Pierwszego dnia 3 x dis, wszystkie torki ładnie nam się zaczęły, ale potem nastąpiły zakłócenia – oczywiście z mojej winy, bo Suviczek grzeczny. Jeszcze z pozytywów – wszystkie strefki i slalomki pięknie zrobione (fakt, że wejścia w slalom były łatwe, ale za to na jumpingu bez problemu zrobiłam ślepą na slalomie). Drugiego dnia jumping open dis, agility open z jedną odmową i jakimś strasznym czasem, ale to dlatego, że nie dawałam rady na zabójczej ostatniej prostej a Suviczek nie wysyła się do przodu i czekał na pańciuszkę okręcając się jeszcze. Na koniec egzamin A1 – i tutaj o włos i byłaby łapka gdyby nie zrzutka. Wynik: 5 pkt., lokata 4/17. No prawie, prawie.  Filmik A poza tym: znowu wszystkie strefki zaliczone i slalomki idealnie zrobione, w tym na jumpingu mogłam ją tak ładnie zostawić i zrobić ślepą dużo z przodu. 

 

 

6.05. Na wystawie w Nowym Dworze Mazowieckim Lava uzyskała tytuł Najl. Weteran w Rasie i… Zw. Rasy!!! Zupełnie się tego nie spodziewałam! Wygrała ruchem.
 
Tym samym Lavik ukończył Ch.Pl.Wet. w 1,5 mies. i 3 wystawy i został pierwszym (i zapewne ostatnim ) moim „home-bred show champion”.
 
Sędziowała p. Katarzyna Fiszdon – dziękuję!
Opis:
„Piękna suka o doskonałym wyrazie, ładna głowa, doskonała górna i dolna linia, świetnie rozwinięta klatka piersiowa (słowny komentarz p. sędzi, że w rasie wydaje się być z tym spory problem), prawidłowe kątowanie i ustawienie kończyn, piękny ruch.”
 

IMG_5194

 

 

21.04. Zawody obedience w Borowinie pod Warszawą. Był to debiut Suvi w obi – kl.0, wynik: 98 pkt. Miejsce 1/9! Filmik.
 
Punktacja:
Socjalizacja (była przed wejściem na ring) 10
Zostawanie 9,5
Chodzenie na smyczy 10
Chodzenie bez smyczy 10 (x 2)
Przywołanie 9,5
Aport 9,5 (x 2)
Przeszkoda 10
Pozycje 10

 

podium

 

 

7.04. Na wystawie międzynarodowej w Warszawie Lava otrzymała tytuły Zw. Wet., Najlepszy Weteran w Rasie. „Duża łapka” do Ch.Wet. zdobyta!
Sędziowała p. Anna Pulikowska-Klimonda – dziękuję!
 
Opis dla ciekawych:
„Ośmioletnia, w doskonałej kondycji, o dobrej muskulaturze, głowa lekko wydłużona, z umiarkowanie zaznaczonym przełomem, dobre kątowanie kończyn, płynna ich akcja.”
 

Warsaw International Dog Show 7-8.04.2018-239

 

 

4.04. Nagle i niespodziewanie odeszła Shanti. Zabił ją nowotwór śledziony. Ciągle nie mogę w to uwierzyć… Wyrazy współczucia dla rodziny, która ją kochała… Biegaj szczęśliwa za talerzykami na niebiańskich łąkach, Shantusiu…
 

Shanti_frisbee_cz-b

 

 

25.03. Z Suvi na III Jumpingach Treningowych. Suvinka w J OpenI 2.miejsce (odmowa i 2 zrzutki), a tego toru nikt poza 2 psami nie zaliczył. Dwa pozostałe torki dis.

 

 

24.03. Dałam się namówić Adze na wystawienie Lavy w weteranach, choć nigdy tego nie planowałam. Na pierwszy ogień wystawa w Pruszkowie i… mamy pierwszą łapkę do Ch. Wet.!

 

W klasie Lavika wystawiała Aga, na porównanie o BOB-a weszłam ja a potem jeszcze, skoro już i tak zostawałam na BIS-sy z kierowcą to się przebiegłyśmy po głównym ringu.

 

Sędziował p. Andrzej Tyburczyk. Opis dla ciekawych:
„Mocna, o dobrych proporcjach suka. Trochę wąska głowa. Dobra szyja, dobre przedpiersie. Bardzo dobra górna i dolna linia. Dobre kątowania kończyn. Ruch dynamiczny, ale o skróconym wykroku.”

 

IMG_3827

 

 

17-18.03. Wzięłam udział w seminarium „Ocenianie w obedience” z Cariną Savander-Ranne (Fin.), szefową Komisji Obedience FCI. Dotyczyło ono zasad sędziowania, regulaminów oraz trendów w ocenianiu obedience i przekazało dużo wiedzy cennej zarówno dla zawodników, jak i sędziów i obsługi ringowej.

 

10-11.03. IV Wielka Partynicka, czyli halowe zawody agility z Suvi we Wrocławiu. 5 x dis i w ostatnim jumpingu 10 pkt. za dwie odmowy na slalomie. Nadal brak nam (no głównie mnie) umiejętności (i kondycji – to mnie ), ale i tak było fajnie! No i mamy super zdjęcia. 

 

DSC_0336

 

24.02. Wzięłam udział w wykładzie z ćwiczeniami „Coaching i trening mentalny dla przewodników z psami”. Bo sport to nie tylko przygotowanie psa, ale i samego siebie.

 

18.02. Z Suvi na 1.0: Controlnych Treningowych Przebiegach Obedience. Kolejne  doświadczenie dla Suvi (start w hali „balonowej”) plus niezwykle cenne uwagi dla mnie od osoby stawiającej punkty. A do tego znowu dobre emocje. Jeszcze ogrom pracy przed nami, ale czuję, że posuwa się to w dobrym kierunku.

 

IMG_3227

Aussikowa reprezentacja

 

17.02. Debiut Suvi w A1 i openach na Walentynkowych Zawodach Agility. Bez jakichś wymiernych sukcesów, ale było naprawdę super – miejsce, towarzystwo a co najważniejsze fajne nastawienie – coraz lepiej udaje mi się kształtować swoje i psa emocje nie spinać się bez sensu, skupiać na tu i teraz i dzięki temu czerpać radość nie tylko z treningów, ale i startów. Egzaminy jedynkowe oba zakończone wessaniem piesa przez czarną dziurę tunelu pod palisadą, oczywiście przez moje błędy a na koniec bardzo przyjemny jumping, w którym zabrakło jeszcze Suvi doświadczenia na slalomie – jeszcze reaguje na różne moje sygnały i wyszła pod koniec, więc poprawiałyśmy, ale poza tym czysty bieg.

 

11.02. Z Suvi byłyśmy na torach treningowych u Magdy Łabieniec w Borowinie. Polecam. Dwa torki agilitowe z wieloma poprawkami (głównie moje błędy handlingowe), a na koniec prostszy jumping z jedną zrzutką przez moją zbyt późną zmianę. Ale za to na wszystkich torkach 100% bezbłędnych slalomków! Suviczek

 

10.02. Wzięłam udział w konferencji „Zachowanie, zdrowie, żywienie psa”, zorganizowanej przez Dog&Sport w Warszawie.

 

20-21.01. Wzięłam udział w seminarium z Ádámem Miklósim „Osobowość, genetyka i emocje u psów”, które odbyło się na SGGW w Warszawie. Bardzo interesujące!

 

14.01. Znowu gościłyśmy z Suvi w Natolinie w gościnnej Rezydencji Miśkowej, znowu przebiegi treningowe, ale tym razem obikowe. Tak więc weekend full service

Suviczek jeszcze nie jest całkiem gotowy do zerówki, ale chodziło o to, aby dać jej pierwsze doświadczenie z zawodów treningowych (sobie też, taki pozytywny i mało stresowy przebieg – to mi bardzo potrzebne, bo to praca na emocjach swoich też , robiłyśmy przebieg ciut zmodyfikowany i z nagradzaniem za każde ćwiczenie, ale przy okazji udało się załapać na 3. miejsce na podium (choć wiadomo, że przebiegi treningowe, gdy niemal każdy modyfikuje są trudne do porównania). Filmik.

Przyznaję się, że chodzenia na smyczy prawie nie ćwiczyłam,a durnej hopki zerówkowej nie zamierzam uczyć.
W przywołaniu na treningach Suvi zawsze siada prosto. Oddawania aportu w łańcuchu jeszcze nie mamy, dlatego zmodyfikowałam. I tak z aportku jestem tutaj najbardziej zadowolona, bo to niedawno połączone dopiero i wyszło najlepiej jak mogło. Równaj i blokada przodu wymagają jeszcze sporo pracy, ale powoli idzie to do przodu.

 

13.01. Z Suvi wzięłyśmy udział w Drugich jumpingach treningowych w Natolinie. Bez osiągnięć tym razem ;)

 


 

Archiwum nowości

 

2006 // 2007 // 2008 // 2009 // 2010 // 2011

2012 // 2013 // 2014 // 2015 // 2016 // 2017