Nowości 2013

30.12.13.-1.01.14 W psiarskim towarzystwie spędziłyśmy te trzy dni na wspaniałym wypadzie sylwestrowo-noworocznym w Wólce Dłużewskiej. Było nas 6 psiar i 10 psów (w tym 7 aussików) a do tego spotkałyśmy się jeszcze jedną osobą z dwoma aussikami. Długie spacery, treningi obi, a wieczorami, gdy piesy odpoczywały, gry – czyż można chcieć więcej? ;-)

 

Poniżej cała psia ekipa:

Hix, Atrey, Shadi, Java, Asti, Lava, Kacper, Saszka, Reba, Truś, Esme i Aster

 

8.12. Niemal w ostatniej chwili, dzięki zwolnieniu się miejsca w zerówce, udało nam się dostać z Lavą na II Altowe Przebiegi Treningowe Obedience w podwarszawskim Żółwinie. Imprezę świetnie zorganizował klub ALTO Psy Sportowe. Pomimo niskiej temperatury panującej w nieogrzewanej hali Stajni pod Skowronkiem, humory dopisywały znakomicie. Warto wspomnieć, że na imprezę zgłoszono aż 8 aussie (na 30 psów), z czego wystartowało 7. Była to rasa o zdecydowanej przewadze liczebnej. Cieszy, że właściciele ozików coraz liczniej trenują tę niełatwą dyscyplinę. :-)

Można było wybrać start treningowy (z nagradzaniem w trakcie i ograniczeniem czasowym) albo tzw. klasyfikowany (bez nagród). Zdecydowałam się na ten drugi. (Ściśle biorąc, treningowe też były klasyfikowane, ale w dalszej kolejności).

 

Z naszego startu z Lavą nie jestem tak do końca zadowolona, ale przynajmniej zyskałam informacje jak postępować przed startem a właściwie jak nie ;) – otóż po prostu wyjęłam Lavę na rozgrzewkę przedstartową za późno, w dodatku nie poćwiczyłam z nią na większym terenie, ale dosłownie chwilkę na malutkim ringu przygotowawczym. W efekcie Lava była bardzo nakręcona, ale równocześnie nie do końca skupiona. Efekt tego można było zobaczyć na jej najmniej lubianym ćwiczeniu, czyli chodzeniu przy nodze, gdzie gubiła kontakt. Pozostałe, zwłaszcza najbardziej lubiane przywołanie i aport, wyszły dobrze, co najwyżej z drobnymi błędami, których można się było spodziewać. Pochwały dostałyśmy za tempo przy przywołaniu i wysłaniu po aport (powrót był słabszy, ponieważ rzuciłam go niechcący bardzo blisko).

Ostatecznie nasz start zakończył się 91 punktami i… 1. lokatą (w konkurencji 12). :D

 

Punktacja:

Socjalizacja 10

Zmiany pozycji 9,5

Przywołanie 9,5

Skok przez przeszkodę 9,5

Chodzenie przy nodze na smyczy 8,5

Chodzenie przy nodze bez smyczy 8

Aport 9

Zostawanie 10

Filmik: http://youtu.be/7GaHGVzwkTA

I jeszcze taka ogólna impresja z zawodów: http://youtu.be/UpwKLyLbKvs :-)

 

W każdym razie był to już nasz ostatni start w zerówce. Teraz trzeba się porządniej zabrać za przygotowania do jedynki! ;-) (Kwadracik mamy już na dobrej drodze, ale nielubiane przeze mnie zatrzymania w marszu leżą i kwiczą… ;) )

 

Tymczasem Asti znowu pokazywała się na wystawie w Nowym Dworze, gdzie nie tylko uzyskała tytuł Najlepszego Weterana w Rasie, ale też powtórzyła sukces z Radomia zdobywając III miejsce na BIS Weteranów! Za całodniową opiekę i wystawienie Astuszki dziękuję Oli Piegat!

 

 

24.11. Lava zadebiutowała w obedience na zawodach w Długiej Kościelnej. Pomimo deszczu, który „złośliwie” rozpadał się akurat na klasę 0, moja dziewczynka naprawdę się postarała, efektem czego była 2. lokata w konkurencji 10 psów! Punktów zdobyłyśmy 93,5, ocena oczywiście doskonała i tym samym Lavik awansował do wyższej klasy. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby nie poderwanie się doopki na odłożeniu do przywołania („Do biegu.. Gotowi…” – Lava w blokach startowych ;)), za co poleciały punkty.

 

Nasza punktacja przedstawia się następująco:

Socjalizacja 10

Zostawanie 10

Chodzenie przy nodze na smyczy 9,5

Chodzenie przy nodze bez smyczy 9,5

Przywołanie 7

Aport 9,5

Skok przez przeszkodę 9,5

Zmiana pozycji 9,5

Filmik: http://youtu.be/3SbI4qB8xOc

 

Na tych samych zawodach braciszek Lavy, Hayden, zadebiutował w klasie 1. Wynik: 216 pkt., ocena bdb, lokata 3/5. Gratulacje!!!

Filmik: http://youtu.be/MhR2qMl4jk4

 

Pucharowe rodzeństwo :)

 

 

19-20.10. Ten weekend spędziłam wraz Lavą na seminarium obedience z Leeną Välimäki (czołową zawodniczką fińskiego – i światowego – obedience) w Siestrzeniu k/Warszawy. Przy okazji ćwiczyłam swój fiński służąc za tłumacza. :-)

 

6.10. Asti na wystawie w Nowym Dworze Maz. uzyskała świetny opis i tytuł Najlepszego Weterana w Rasie! Autorem pięknych zdjęć jest Adam Antonik. Poniżej jedno z nich.

 

 

 

5.10. Byłyśmy z Asti i Lavą na spotkaniu aussików z hodowli Myriad w Owczarni Natolin. Na zdjęciu od lewej: Rusty, Asti, Lava, Ida, Migotek, Florka, Harry, Eska, Imbir. Zapodział się gdzieś Włóczykij.

 

fot. Basia Kaczmarczyk

 

29.09. Lava zdała egzamin PT1 z wynikiem 198 pkt., oceną doskonałą i lokatą 1/5! :-)

 

 

21-22.09. Leo brał udział w zawodach Top Agility Dog w Radomiu. Po niedawnym przejściu babeszjozy chłopak w pełni już doszedł do siebie i był baaardzo pełen energii. Co gorsza jednak, brak treningów od razu odbił się na leosiowym ogarnięciu, dlatego było sporo zerwanych startów (poprawianych – w efekcie dis). W niedzielę było już lepiej i nawet chłopak załapał się na pudło – 2. miejsce w J0(III). W J0(IV), miał 4. miejsce, najlepszy czas i prędkość 5,26 – i to pomimo odmowy!

 

21.09. W Finlandii rozegrano Mistrzostwa Obedience Owczarków Australijskich, na których Riva (ojciec naszych Lintanorków) uzyskał w klasie otwartej (odpowiednik naszej kl. 1) lokatę 2. ogółem i 1. wśród aussie. Gratulacje! Warto tu nadmienić, że dwa lata temu Riva na takich zawodach Riva wygrał klasę początkującą (odpowiednik kl. 0), czego miałam szczęście być świadkiem na żywo. ;-)

 

14.09. Asti na wystawie krajowej w Warszawie uzyskała ocenę doskonałą i 1. lokatę; tytuł Najlepszego Weterana otrzymał CZARIK EwBor. Za wystawienie Asti dziekuję Oli Piegat. :)

 

24.08. Castiel na wystawie międzynarodowej w Białymstoku otrzymał ocenę doskonałą (i srebrny medal) i tym samym spełnił wymogi potrzebne do uzyskania statusu reproduktora. Gratulacje Aga!

 

11.08. Asti była na wystawie międzynarodowej w Gdańsku (o/Sopot), gdzie dostała ocenę doskonałą i tytuł Najlepszego Weterana w Rasie! Za całodniową opiekę i wystawienie Astuszki znowu dziękuję Oli Piegat!

 

fot. Dominika Wiśniewska

 

3-4.08. Hayden wraz z Kamilą spędzili bardzo pracowity weekend na seminarium obedience z Asią Hewelt i Olą Brzozowską :)

 

28.07. Na zawodach pasterskich ASCA w Finlandii, ojciec naszego miotu L, Riva, zdobył ostatnią, brakującą „łapkę” do tytułu Working Trial Champion. To najbardziej prestiżowy tytuł pasterski dla aussika. Gratulacje Mari & Riva!!!

 

22.07. Dziś dostaliśmy oficjalne wyniki prześwietlenia Shanti: biodra A/A, łokcie 0/0! Tak więc obie lintanorkowe dziewczynki mają idealne stawy! :D Chłopaki jeszcze nieprześwietlone. Opis robiła pani dr Blenau.

 

14-20.07. Leo kolejny raz był na obozie agility z Tondą Grygarem. Są i filmiki: Blanka, Bono i Leo oraz Leo i Michasia – początki wspólnego biegania.

 

13.07. Asti na wystawie w Warszawie w klasie weteranów dostała ocenę doskonałą z bardzo ładnym opisem. Natomiast tytuł Najlepszego Weterana w Rasie uzyskał Blue, z którym Asti spotkała się na ringu po kilku latach – od czasu młodzieży. :-) Za wystawienie Asti dziękuję Oli Piegat!
Natomiast Castielowy versowy typ nie przypadł do gustu sędziemu – ocena bardzo dobra, 3/3.
Ale za to jak się ten mój dzieciak rusza! :-)

 

 

30.06. Hayden i Kamila zadebiutowali w obedience na zawodach w Bydgoszczy. Był to świetny debiut, zakończony drugą lokatą i srebrnym medalem. Brawo! Ogromne gratulacje dla Kamili za wykonaną pracę! :D

 

 

22-23.06. Startowałyśmy z Asti na zawodach obedience w Gdyni. Zawody sędziowała sędzia ze Szwecji, czyli jednego z topowych krajów obikowych. Z tak surowym sędziowaniem nie mieliśmy jeszcze w Polsce do czynienia – ale właśnie o to chodziło, żeby zapoznać zawodników z kryteriami sędziowania obowiązującymi na mistrzostwach świata. W dodatku kryteria te stosowane były do wszystkich klas od 1 do 3. (Zerówki w oba dni odbywały się równolegle z wyższymi klasami i sędziowały je sędziny z Polski). Sędzia jeszcze surowiej niż za drobne błędy psów, cięła punkty za błędy zawodników, takie jak pomoce ciałem itp. Zawody odbyły się w cudownym parku Kolibki, niedaleko plaży dla psów, jedynym mankamentem był straszliwy upał, co dla wielu psów stanowiło ogromne utrudnienie.
Zajęłyśmy z Asti 7. miejsce na 16 psów w klasie 1. Niestety, nie zrobiłam prawidłowej „rozgrzewki” i Asti weszła na ring rozproszona, efektem czego było najsłabsze chodzenie przy nodze w naszej karierze…

 

Filmik: http://youtu.be/h7S4bIYYmzY

 

Strona zawodów: http://zawodyobedience.pl/wyniki.php , gdzie można obejrzeć filmy wszystkich zawodników z klas 1-3 z punktacją za każde ćwiczenie.

 

A poza tym mamy cudne jak zawsze zdjęcia by Magdalena Stodułko! (kiedyś będzie album… ;) )

 

 

1-2.06. Ten weekend spędziłam z Asti na drugim już seminarium obedience z Riittą Jantunen-Korri i Pekką Korri. I znowu było warto :-) [zdjęcia]

 

Tymczasem Leo brał udział w wielkich międzynarodowych zawodach agility International All Breeds Cup w Kozienicach (30.05.-2.06.). Dwa razy stanął na podium na drugiej lokacie! Brawo! [filmiki] [zdjęcia]

 

 

25.05. W Forcie odbyły się kameralne treningowe zawody agility, które miałam przyjemność posędziować. Tym razem torki nie były typowe: tylko tuneliada i gamblers (minutówka) w wersji dla początkujących i zaawansowanych. I znowu Lava miała możliwość przypomnienia sobie trochę agility, tym razem biegając z Karoliną Dąbrowską. Pobiegły tuneliadę i gamblersa na najniższej wysokości hopek (zerówkowe eski), żeby nie narażać lavikowego kręgosłupa. Pomimo, że dziewczyny nie miały wcześniej możliwości razem potrenować, to poszło im naprawdę ładnie. Ale nie wyniki były tu ważne, tylko dobra zabawa a nagrody otrzymali wszyscy zawodnicy.

 

19.05. Zadebiutowałyśmy z Lavą w kl. 2 rally-o na zawodach w Łodzi. Warunki były najtrudniejsze z dotychczasowych, środek popularnego parku, upał, wiele psów rozpraszały zapachy. Lava także miała momenty rozproszenia (przynajmniej wiem, nad czym trzeba pracować). Mimo wszystko skończyła z 209 pkt. i 2. lokatą (na 3 ;)) w klasie. Będzie [filmik] i [zdjęcia].

 

Tymczasem Asti także miała swój debiut – i to podwójny – na wystawie w Radomiu. Oczywiście wystawy nie są dla niej nowością, ale po raz pierwszy pokazała się w klasie weteranów. Wyniki przerosły moje oczekiwania: nie tylko Najlepszy Weteran w Rasie, ale także III miejsce na BIS Weteranów! Moją dziewczynką zaopiekowała się i pięknie wystawiła Karolina Dąbrowska, za co jeszcze raz serdecznie dziękuję!

 

Drugi debiut Asti miała na ringu Młodego Prezentera. Wraz z Olą Piegat stanęła na II lokacie finału MP! Gratulacje!

 

Na wystawie pokazał się także Castiel. Wynik: 1. doskonała i CWC. To pierwsze castielowe CWC. Gratulacje!

 

 

 

28.04. Przy okazji Zawodów Treningowych dla Przyjaciela pobiegłyśmy sobie z Lavikiem bezhopkową tuneliadę. Po roku bez agility nie umiem biegać i disuję się na prostym torku ;) Ale Lava nie zapomniała! :-) [filmik]
Szkoda, że nie ma więcej zawodów bez hopek…

 

 

26.04. Astuszka skończyła 8 lat. To już oficjalnie weteranka! O-O

A taka była malutka…

 

 

21.04. Zawody rally-o z Lavikiem w Zielonkach k/W-wy. Lava wygrała klasę 1 z maksymalną liczbą punktów a trzecim zaliczonym startem zdobyła tytuł R1 i przeszła do klasy 2. Mamy [filmik] i [zdjęcia].

 

13-14.04. Ten weekend spędziłam na fantastycznym seminarium obedience z Leeną (Lentsu) Välimäki w Powsinie. Zdobyłam mnóstwo cennej wiedzy a przy okazji miałam okazję poćwiczyć swój fiński :) [zdjęcia]

 

6-7.04. Z Asti miałyśmy rozpocząć sezon obi na zawodach w Powsinie, niestety, z powodu niechcącej odpuścić zimy, zawody zostały odwołane :/

 

24.03. Castiel był na wystawie w Nowym Dworze Mazowieckim, gdzie zdobył ocenę doskonałą i 2. lokatę na trzy. Gratulacje Aga! [zdjęcia]

 

16.03. Wystartowałyśmy z Lavą w zawodach rally-o w Warszawie. Dużo znajomych twarzy i pyszczków, typowa dla rally luźna atmosfera, a na dodatek pyszny bufet ze słodkościami to jest to, dla czego z pewnością warto bywać na zawodach rally ;-) Co do spraw bardziej formalnych, poprawiłyśmy wynik z pierwszych zawodów o 1 punkt, uzyskując 209 punktów. Dokładnej lokaty nie znamy, ponieważ te zawody były wyjątkowo mocno obsadzone (33 zawodników w kl. 1!) i nie podawano tak szczegółowych wyników poza pierwszą siódemką, która uzyskała po 210 pkt. W każdym razie było to coś między 8 a 13 ;-) Mamy [zdjęcia], natomiast filmiku brak, bo zapomniałam naładować baterii :P

 

4.03. Lintanorki kończą 3 lata. Wszystkiego najlepszego!

 

 

 

 

 


 

Archiwum nowości

 

2006 // 2007 // 2008 // 2009 // 2010 // 2011

2012 // 2013 // 2014 // 2015 // 2016 // 2017

2018// 2019